Napisz czego szukasz?

Inspiracje i trendy na Christmas Party – TRENDBOOK

Podziel się

Branża eventowa to chyba jedna z trudniejszych branż. Ciągłe poszukiwanie efektu WOW, pogoń za nowościami, zaskoczeniem i lepszymi rozwiązaniami sprawia, że aby stworzyć wyjątkowy event trzeba być zawsze o krok przed innymi. Trendy i inspiracje często są pomocne przy planowaniu wydarzeń ale co robić gdy spotykamy klienta, który jak uważa wszystko już miał a przed nami organizacja jednego z kluczowych eventów w roku czyli christmas party. To zdanie z pewnością przysparza trosk nie jednemu event managerowi ale z drugiej strony uruchamia niesamowite pokłady kreatywności i chęci stworzenia eventu jeszcze bardziej wyjątkowego niż dotychczasowe. Pomysł, kreacja, scenariusz to z pewnością jedne z kluczowych elementów udanego eventu. Ale jak znaleźć to coś, jak zaskoczyć klienta, jak osiągnąć efekt wow i jednocześnie być trendy, sexy, czy fancy ? Czy trendy to zawsze znaczy coś nowego, innego, niespotykanego do tej pory? A może obecnie trendem są tradycyjne rozwiązania, lecz przy odrobinie kreatywności przekształcone zostają w spektakularny event z efektem WOW. Warto podglądać świat, szukac inspiracji i ciekawych rozwiązań. Jakie trendy zatem panują w tej chwili w branży eventowej i organizacji świątecznych spotkań?

Poniżej zebrałam kilka trendów i elementów inspiracyjnych aby wasze świąteczne przyjęcie było wyjątkowe i niezapomniane w szczególności przez uczestników wydarzenia.

  1. Określenie celu eventu.

Czasy kiedy to organizowano korporacyjne spotkania świąteczne tylko w celu tzw. firmowej imprezki odeszły już w zapomnienie. Obecnie kluczową rolę już na etapie planowania wydarzenia jest cel eventu. Podsumowanie roku, nagrody, wyróżnienia, integracja, umocnienie zespołu, wzmocnienie wizerunku marki itp. to tylko niektóre cele jakie stawiają przed organizatorami wydarzeń zleceniodawcy.  Christmas party mają określony cel, a nawet wskaźnik ROI, który po evencie musi być dokładnie zmierzony. Kluczowa jest też odpowiedź, jaką organizator udzieli potencjalnemu uczestnikowi eventu o celowośc jego uczestnictwa w wydarzeniu. Uczestnicy oczekują eventów wartościowych. Świadomość celów wszystkich stron zaangażowanych w spotkanie, a następnie stworzenie jak najlepszych warunków i znalezienie odpowiednich środków, aby te cele osiągnąć, to najważniejsze obecnie zadanie m.in. Christmas party. Nie bez znaczenia w przygotowaniu eventu marzeń jest budżet wydarzenia bo jak mawia przysłowie „ z pustego to i Salomon nie naleje”. Mimo ograniczonych budżetów, na pewno warto zdawać sobie sprawę z trendów istniejących na świecie, by korzystać z nich jako inspiracji dla własnych działań. W osiągnięciu założonego celu wydarzenia pomóc mogą ciekawe atrakcje lub określenie chociażby tematu głównego eventu i dopasowanie do niego ciekawych elementów, które zapadną w pamięć. Niektóre z najpopularniejszych motywów świątecznych na rok 2018 to Winter Wonderland, Pod taflą wody, Pracownia Św. Mikołaja czy Kraina Lodu.

  1. Lokalizacja eventu czyli venue

Poszukiwanie idealnego obiektu na event to wyzwanie. Podobno to pomysł i kreacja w eventach są najważniejsze. Z pewnością tak, ale nawet niedoskonałej zaplanowane i wykreowane wydarzenia bez właściwej lokalizacji są tylko kreacją, w którą nie można nadać tchnienia, życia i realizacji. Jak pokazuje rynek, najlepsze obiekty na Christmas Party są zarezerwowane często już pół roku wcześniej. Kluczowym zatem elementem każdego wydarzenia i jego planowania, jest wybór obiektu. Często to w nim rozpoczyna się pierwsza wizja wydarzenia, które dostosowywane jest do możliwości wynajmowanej przestrzeni, a jeżeli przestrzeń nie przeszkadza: filary, niska wysokość itp. wówczas i pole do kreacji większe. Organizatorzy poszukują coraz to ciekawszych i „nieodkrytych” lokalizacji, by urozmaicić swoje wydarzenia i odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku. Tu zawsze sprawdzi się przestrzeń uniwersalna, dobrze wyposażona technicznie oraz plastyczna czyli dająca możliwości na budowę m.in. ciekawej scenografii. Lokalizacja mimo, że najbardziej eventowo pożądana jest ta uniwersalna, to im bardziej unikalna i nietuzinkowa tym lepiej. Chritmas party to jedno z najważniejszych eventów firmowych w roku a uczestnicy uwielbiają eksplorować nowe przestrzenie. Jeżeli mają taką możliwość wówczas daje to wysokie przełożenie na ostateczny odbiór i  zadowolenie z eventu.

  1. Catering i menu

Catering jest zawsze kluczową sprawą w ramach imprezy. Śledzik, pierogi z kapustą, barszczyk? A może kuchnie świata? Coraz częściej oprócz tradycyjnej kuchni świątecznej podczas christmas party serwowane są dużo ciekawsze dania od tradycyjnego śledzia. Czasem wystarczy też jego inne podanie – np. w pudełkach, ubranie w dodatkowe elementy, dekoracje itp. Nowe szaty tradycyjnej potrawy mogą doprowadzić do tego, że będzie to główna atrakcja wydarzenia. Uczynienie z cateringu atrakcji eventu to prawdziwa sztuka i duża umiejętność organizatorów i catererów. Mimo różnorodności kultur, mody na diety FIT wciąż w menu świątecznym króluje tradycja. Warto więc pomyśleć chociaż o dodatkowych akcentach jak chociażby mikołajkowe ciastka (czapki wykonane z truskawki), lub bezikowe bałwanki, które na pewno zrobią furorę i będą często fotografowane przez uczestników. To drobiazgi, dla niektórych z pewnością mocno kiczowate, ale prawda jest taka, że wystarczy dodać logo firmy i promocja w social media zapewniona. A częste fotografowanie się z logo marki w pozytywnym świetle znacznie podnosi jej wartość a z pewnością wzmacnia wizerunek pozytywnej i przyjaznej firmy co w dobie problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników do pracy staje się niezwykle ważne. W tematyce cateringu smak to jedno ale forma podania to drugie. Wszyscy pokochaliśmy food tracki, street foodowe jedzenie na stałe zadomowiło się już w naszym kraju – stacja z grzanym winem, kakao lub zimowa kawą czy herbatą na pewno spotka się z uznaniem uczestników. Nie bójmy się w nasze eventy wplatać elementy, które kochamy na co dzień. Nie bójmy się z na pozór błahego elementu eventu jakim jest zapewnienie wyżywienia uczestnikom, stworzyć jego największa siłę i atut eventu.

4. Dekoracje

Święta kojarzą nam się głównie z kolorem czerwonym i zielonym. Czerwone bombki, Św Mikołaj, zielona choinka, – to standardowe elementy dekoracyjne świątecznych eventów. Połączenie tych dwóch kolorów stanowi zdecydowanie najczęstszą dekorację świąteczną. Trendem światowym jest jednak odejście od typowych dekoracji świątecznych typu bombki i stroiki świąteczne a zamienieni ich kryształami, duża ilością światła, świecidełek, do tego wszystko w kolorach srebra i bieli. Białe i transparentne meble to główny trend wyposażenia świątecznego. Przeźroczyste krzesła, cekinowe obrusy zdobią stoły i ubierają salę. Dodatkowo dużym powodzeniem cieszą się tzw. białe drzewa jako element dekoracji np. stołów lub strefy chillout. Drzewa ubrane w mini świecidełka, oraz kryształy imitujące sople lodu to w tej chwili trend świątecznych dekoracji. Coraz częściej spotkania świąteczne mają być eleganckie i przybierają formułę gali, co oznacza że stają się coraz bardziej glamour i przybierają śnieżnego i lodowego klimatu. Nawet fotel św. Mikołaja coraz częściej jest biały lub transparentny a samego Mikołaja godnie zastępuje Dziadek Mróz. Drugi dekoracyjny trend to natura, drewno, ciepło kominka, grube koce i ciepłe skarpety. Tu dominują drewniane krzesła, lniane obrusy, drewniane podtalerze czy duża ilość naturalnych elementów niczym prosto z lasu. Dekoracje to jedno ale prawdziwym trendem jest inwestycja w scenografię. Wynajęcie miejsca, zamówienie cateringu i gwiazdy muzycznej to już mało. Obecnie na topie jest przeniesienie uczestników zupełnie w inny, magiczny świat. Zamiana lokacji w alpejski domek narciarski lub księżycowy krajobraz czy wehikuł czasu to tylko kwestia wielkości dysponowanym budżetem. Do tego wszystkiego ogromną rolę odgrywają multimedia, które wręcz mogą przemalować przestrzeń danej lokalizacji. Światła to jedno ale ekrany, mappingi czy nawet najprostsze śnieżkowe gobo potrafią zbudować wyjątkową atmosferę oraz przenieść uczestników do świątecznego świata.

5. Atrakcje

Niegdyś główną atrakcją świątecznego eventu korporacyjnego był… alkohol a właściwie jego morze i pełna dostępność. Nic tak nie smakowało jak wódeczka na koszt szefa. Te czasy na szczęście odeszły już w zapomnienie i mimo, że gdzieś na pewno wciąż natkniecie się na tego typu event to mamy nadzieję, że dziś główne znaczenie w inspirujących i ciekawych eventach świątecznych mają atrakcje eventowe i chęć wspólnego tworzenia czegoś wyjątkowego. Lista atrakcji jakie mogą pojawić się na evntach świątecznych jest naprawdę długa i w dużej mierze zależy od specyfiki grupy oraz jej liczebności. Tymczasowe lodowisko zlokalizowane np. w dostawionej do obiektu hali namiotowej to oczywiście indywidualny bardzo projekt i z pewnością dostępny dla tych, którzy nie boją się budżetowych wyzwań. Znane sa w branży również eventy gdy to tafla zamkniętego lodowiska halowego stałą się miejscem głównej zabawy uczestników oraz miejscem, gdzie również rozstawiono stoły. The sky is the limit. Wszystko zależy więc od budżetu. Dobra zabawa podczas spotkania świątecznego to jedno zatem wszystkie atrakcje angażujące uczestników i ich integrujące będą zachwycające. Pomysłem na atrakcję wydarzenia może być np. ubiór , który zwykle potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Na zachodzie hitem na temat przewodni christmas party są: świąteczne swetry, które im brzydsze i bardziej obciachowe tym lepsze. Sweter z bałwankiem, reniferkiem czy skarpety w mikołaje od razu rozbudzają uśmiech na twarzy i są tematem głównym wydarzenia a następnie źródłem wielu dowcipów i zabawnych sytuacji. Zaryzykuj i stwórz tej zimy „an ugly sweeter christmas party”

6. Wsparcie potrzebujących

Święta to również czas, aby zwrócić uwagę na otaczające nas społeczności i wspomóc potrzebujących. Wsparcie organizacji charytatywnych, domów dziecka czy placówek opiekuńczych a nawet szpitali to wielki gest ale również świadome budowanie zaangażowania w otaczający nas świat. Zbiórka zabawek, potrzebnych przedmiotów czy środków higienicznych a często i jedzenia jest dość powszechny i prosty. Możesz nawet zorganizować kolację charytatywną i zaprosić szefa organizacji charytatywnej do przemawiania i podnoszenia świadomości. Trendem są również eventy CSRowe, wspólne tworzenie paczek dla domów dziecka czy innych placówek, które potrzebują wsparcia. Trendem światowym jest natomiast zapraszanie na korporacyjne eventy rdzennych mieszkańców danego regionu, zwykłych ludzi, którzy m.in. pokazują tradycje, ich życie oraz kulturę.

  1. Event angażujący – budowanie zaangażowania uczestników

Prawdziwym trendem jest budowa zaangażowania wśród uczestników, nastawianie na unikalne  i jak najbardziej namacalne przeżycia osobiste i grupowe uczestników eventu. Oznacza to, że organizatorzy wydarzeń starają się obecnie w taki sposób przygotowywać wydarzenia aby jak najmocniej angażować widza, budzić jego zainteresowanie, uwagę wzbudzać zadowolenie i pozytywne emocje oraz wywoływać w nim poczucie współuczestnictwa w samym evencie. Budowanie zaangażowania, a w konsekwencji przeżyć, w połączeniu z angażowaniem lokalnych społeczności to jeden z trendów jakie możemy zaobserwować w branży eventowej. Kluczowe stało się jak najmocniejsze angażowanie uczestników danego projektu, które pozwala, aby autentyczne doświadczenie zmieniało ich rolę w bohatera oraz realnie pokazywało celowość eventu. Zaangażowenie uczestnika w wydarzenie oprócz przełożenia na jego bezpośredni odbiór i rozbudzenie emocji, przekłada się na przebieg całego wydarzenia oraz jego odbiór a finalnie na wysoki współczynnik ROI wydarzenia czy wzmocnieniem wizerunku firmy.

  1. Nowe technologie

Bez nich ciężko obecnie aby odbył się jakikolwiek event. Ekrany led, mappingi, VR, to tylko nieliczne elementy jakie znamy już dobrze ale są wciąż w trendach. Prawdziwy hit jaki w ostatnich czasach króluje na eventach typu konferencje to roboty humanoidalne, które witają ale też prowadzą interakcję między uczestnikami chociażby przeprowadzając konkursy. Popularne jest również tworzenie botów. Goście witani przez umiejętnie zaprogramowaną wirtualną postać może w pierwszej chwili poczują się nieswojo widząc awatara ale już gdy za wirtualną postacią znajdować się będzie osoba z firmy, która doskonale zna wszystkich pracowników i będzie personalizowała przywitanie, wówczas takie powitanie może nie dość że być zabawne to już na powitanie wzbudzić pozytywne emocje i wzmocnić doświadczenie eventu.

 

Jesteś na ostatniej prostej w przygotowaniach Christmas party i szukasz inspiracji? Koniecznie zajrzyj do TRENDBOOKA poświęconego spotkaniom świątecznym, noworocznym oraz karnawałowym. Kliknij na obrazek poniżej i pobierz plik.


Podziel się

2 komentarze

  1. Ciekawe czy moja firma zorganizuje w przyszłym roku coś ciekaweszego niż posiadówa w knajpie na wigilię 😛

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

code